Okolica

OKOLICE NASZEGO DOMU – czyli co warto zwiedzić

Okolice naszego domu to nie tylko jedna z najczystszych plaż w Polsce, ale także cały region w którym każdy znajdzie coś ciekawego do zwiedzania.
Miejscowości nadmorskie, Międzyzdroje (rezerwat żubrów, festiwal gwiazd), Dziwnów (festiwal gwiazd sportu), Rewal (dni wybrzeża rewalskiego) przyciągają corocznie całe rzesze turystów. Dodatkowym atutem regionu jest szeroka baza turystyczna (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,morze,57.html). W pobliżu znajdują się także miejscowości o walorach historycznych:

Kamień Pomorski to piękne miasteczko leżące nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego, 10 m n.p.m., w odleglości 8 kilometrów od Bałtyku. Jednakże bezpośredni dostęp do morza drogą wodną ma przez rzekę Dziwnę. Rozlewiska wodne (Zalew Kamieński, rzeka Dziwna, Zatoka Cicha) dają idealne warunki do uprawiania sportów wodnych i czynnego wypoczynku na wodzie (żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu oraz wędkarstwa). Kamień Pomorski posiada wspaniałe warunki klimatyczne oraz bogactwa naturalne w postaci źrodeł solankowych. Walory te przyczyniły się do rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego. Do Kamienia Pomorskiego przylgnęły określenia „Uzdrowisko, miasto zabytków i festiwali” oraz „Letnia muzyczna stolica Polski” ze wzgledu na odbywające się tu imprezy: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Przegląd Zespołów Ludowych.

Warto zobaczyć:

  • Katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela – romańsko gotycka budowla powstawała od XII do XV w. z olbrzymią neogotycką wieżą z 1934 r. Zbudowana na planie krzyża łacińskiego, ma układ bazylikowy o sklepieniach krzyżowo-żebrowych oraz gwiaździstych. Wewnątrz piękne malowidło z XIV w. przedstawiające Chrystusa podczas Sądu Ostatecznego, polichromia romańska z XIII w. ukazująca rajski ogród, mistyczny krucyfiks gotycki z XV w., wczesnogotycka chrzcielnica otoczona piękną XIV wieczną kratą, barokowy ołtarz z Trzęsacza, tryptyk w ołtarzu głównym, rzeźbiona barokowa ambona, słynne barokowe organy ufundowane w 1669 r. (mają 3300 piszczałek oraz 47 głosów) uważane za jedne z najlepszych w Polsce. Co roku organizowany jest tutaj Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Warto też obejrzeć skarbiec i wirydarz.
  • Pałac Biskupi – z XIV-XVI w., niegdyś kuria biskupia oraz kuria dziekańska z XVI-wiecznym przedprożem,
  • Kościół św. Mikołaja – późnogotycki z XIV-XV w.
  • Brama Wolińska z przylegającą do niej Basztą Piastowską
  • Ratusz z XV-XVI w., pozostałości murów miejskich z XIII/XIV w.
  • Kościół NMP z XVIII w.
  • Kamienice z XVIII i XIX w.

Wycieczka nad morze

Trzęsacz, Niechorze

Trzęsacz leży na Wybrzeżu Rewalskim. Jest bardzo starą wsią parafialną do której należało 10 osad. Najpierw wieś książęca, później należała do biskupów kamieńskich. Dziś jest najpopularniejszą wsią na wybrzeżu zachodnim. Przebiega przez nią 15 południk długości wschodniej wyznaczający czas środkowo-europejski, a jego linia namalowana jest przy zejściu na plażę Największą atrakcją jest jednak nie owy południk, ale ruiny gotyckiego kościoła z przełomu XIV/XVw. stojącego na wysokim brzegu klifowym. Kościół od prawie 100 lat walczy z żywiołem jakim jest morze, które od 1901 roku zabiera jego fragmenty połykając je niczym wielka bestia. Ktoś mógłby pomyśleć, że jakiś zupełnie nie myślący człowiek postawił kościół nad brzegiem morza, ale na pewno zdziwi te osoby fakt, że kościół powstał 2 km od brzegu klifowego.

Niechorze – latarnia morska została wybudowana na wysokim, 22-metrowym, klifowym wybrzeżu. Ciągle podmywany, stromy brzeg zabezpieczony został ciężką opaską betonową ciągnącą się na długości około 500 m.
Przez wielu latarnia ta uznawana jest za najładniejszą w Polsce ze względu na unikatowość sylwetki, zachowaną pierwotną bryłę, układ kompozycyjny elewacji wraz z detalem nawiązującym do architektury średniowiecznej oraz zachowaną zabudowę towarzyszącą i ogród.We wnętrzu wybudowana jest kręta klatka schodowa. Po 200 schodkach można wyjść na taras widokowy, znajdujący się na wysokości 35,7 metra, z którego rozciąga się przepiękny widok na morze i okolicę. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Międzyzdroje, Świnoujście

Międzyzdroje określa się mianem „Perły Bałtyku”. Łagodny klimat, piękna plaża, stara zabudowa willowa i położenie na skraju Wolińskiego Parku Narodowego rzeczywiście wyróżniają Międzyzdroje spośród innych miejscowości nadmorskich.
Warto zobaczyć:

  • Molo
  • Aleję Gwiazd gdzie w chodniku widnieją odciski dłoni znanych gwiazd Polskiego kina
  • Rezerwat żubrów
  • Muzeum figur woskowych
  • Wybrać się na wycieczkę statkiem do pobliskiego Ahlbecku
  • Muzeum Bunkierv3, położoną w pobliżu Międzyzdrojów (Wicko) jedyną w Polsce ekspozycję tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej.

Świnoujście położone u ujścia Świny do Morza Bałtyckiego, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach.
Warto zobaczyć:

  • Port
  • Latarnia morska
  • Fort Gerharda – jeden z fortów Twierdzy Świnoujście.Położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej.
    Falochron – ujście do morza rzeki Świny a także wyjście z portu Świnoujście. Wzniesione w latach 1818-1823.

Wolin – miasto wikingów
Wolin znajduje się w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w południowej części powiatu kamieńskiego. Miasto położone jest na Pobrzeżu Szczecińskim, na południowym cyplu wyspy Wolin, nad cieśniną Dziwna.
Początkiem wczesnośredniowiecznego Wolina była osada nad Dziwną. Dzięki dogodnemu położeniu i handlowi osada szybko się rozwijała. W średniowieczu stała się ośrodkiem kultu Światowida.
Festiwal Słowian i Wikingów – cykliczna impreza plenerowa w formie archeologii eksperymentalnej. Odbywa się corocznie w pierwszy weekend sierpnia na wyspie Ostrów Recławski w Wolinie.

Warto zobaczyć:

  • Skansen na Wolinie – średniowieczny skansen położony na wyspie Ostrów Recławski
  • Muzeum
  • Katedra.

Region Pomorza Zachodniego jest obszarem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Urozmaicony krajobraz, bogactwo fauny i flory, czyste powietrze – wszystko to sprawia, że nie tylko pobrzeże Bałtyku z kurortami znanymi w całym kraju daje możliwość pełnego wypoczynku, ale cały region sprzyja uprawianiu różnych form rekreacji i ugości każdego, nawet najwybredniejszego turystę. Czyste wody i lasy sprzyjają uprawianiu turystyki wodnej, pieszej, rowerowej i konnej, a także żeglarstwa i windsurfingu. W lasach nie brakuje jagód i grzybów, a w rzekach ryb. Krajobraz Wybrzeża urzeka szerokimi, piaszczystymi plażami, rozległymi lasami.

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA.



Napisz do nas